Skip to content

123 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$1,799,000
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block915
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,288
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
38%
Improvement Value:$731,400
62%
Total Assessment$1,177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,020+42.1%
2024$14,788
Property History

Property Sale

Sale
$1,799,000
Sq Ft3,288DeedBook 19391, Page 360Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023