Skip to content

139 Kittiwake AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Date
Apr 21, 2012

Property Information

Block936
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class13
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,876
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,000
85%
Improvement Value:$75,400
15%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+5.2%
2024$8,472-6.5%
2023$9,061+0.4%
2022$9,021+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970