Skip to content

5 Prince CourtJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block15301
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,142
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
35%
Improvement Value:$545,400
65%
Total Assessment$844,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,996+3.5%
2024$11,585+3.4%
2023$11,205+1.4%
2022$11,047+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

Sq Ft3,142DeedBook 17008, Page 193Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$470,211
DeedBook 11660, Page 1982

Property Built

Built

Year Built: 2003