Skip to content

4 Prince WayJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block15301
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,509
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,900
34%
Improvement Value:$625,100
66%
Total Assessment$948,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,031+3.5%
2024$12,584+3.4%
2023$12,172+1.4%
2022$12,000+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft3,509DeedBook 19651, Page 459Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 12794, Page 1691

Property Sale

Sale
$463,585
DeedBook 11312, Page 1281

Property Built

Built

Year Built: 2003