Skip to content

3 Prince CourtJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block15301
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,206
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,500
31%
Improvement Value:$609,200
69%
Total Assessment$882,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,932+3.5%
2024$11,523+4.0%
2023$11,079+1.4%
2022$10,922+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft3,206DeedBook 18167, Page 1916Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$432,675
DeedBook 11516, Page 1666

Property Built

Built

Year Built: 2003