Skip to content

68 Wild Dunes WayJackson, NJ 08527

Built 2004

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 22, 2013

Property Information

Block19910
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,078
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
20%
Improvement Value:$642,600
80%
Total Assessment$803,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,224+3.9%
2024$11,760+4.0%
2023$11,305+1.4%
2022$11,149+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,078DeedBook 15581, Page 76Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$533,834
DeedBook 12047, Page 1081

Property Built

Built

Year Built: 2004