Skip to content

1154 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block21301
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description0936
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage936
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$850,000
68%
Improvement Value:$400,000
32%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.5%
2024$10,475+3.2%
2023$10,147+1.3%
2022$10,013+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft936DeedBook 19227, Page 401Recorded11/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1970