Skip to content

55 S Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block21301
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,676
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,300
49%
Improvement Value:$318,300
51%
Total Assessment$622,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+3.5%
2024$7,829+3.2%
2023$7,583+1.3%
2022$7,483+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10353, Page 1004

Property Built

Built

Year Built: 1985