Skip to content

1164 E Veterans HighwayJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block21301
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,536
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,500
47%
Improvement Value:$298,000
53%
Total Assessment$562,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,878+3.5%
2024$6,646+3.2%
2023$6,438+1.3%
2022$6,353+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955