Skip to content

21 Galassi CourtJackson, NJ 08527

Built 1997

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block21401
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,547
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,100
46%
Improvement Value:$488,300
54%
Total Assessment$896,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,457+3.5%
2024$12,037+3.2%
2023$11,660+1.3%
2022$11,506+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 12988, Page 1317

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5549, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1997