Skip to content

14 Kevins CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$477,500
Last Sale Date
Jan 2, 2017

Property Information

Block21401
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,961
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,100
33%
Improvement Value:$696,000
67%
Total Assessment$1,039,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+33.8%
2024$11,774+3.2%
2023$11,405+1.3%
2022$11,254+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$477,500

From:

To:

Sq Ft2,961DeedBook 16668, Page 1029Recorded2/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985