Skip to content

708 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block359
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1056
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
50%
Improvement Value:$95,900
50%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837+7.0%
2024$4,522+6.5%
2023$4,248+3.3%
2022$4,112+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5341, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1960