Skip to content

714 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block359
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1123
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,123
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
57%
Improvement Value:$75,800
43%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,205+7.4%
2024$3,915+6.9%
2023$3,662+3.5%
2022$3,537+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 15232, Page 649

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 10077, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1965