Skip to content

722 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block359
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1850
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
33%
Improvement Value:$193,800
67%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+24.9%
2024$5,882+6.5%
2023$5,525+3.3%
2022$5,348+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,850DeedBook 19569, Page 1422Recorded12/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 15195, Page 965

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 10580, Page 539

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5407, Page 554

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4164, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1969