Skip to content

717 Conifer DriveForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block359
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2SB-2 2256
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,256
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$161,300
62%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+7.0%
2024$6,190+6.5%
2023$5,814+3.3%
2022$5,628+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 17412, Page 1668Recorded3/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965