Skip to content

578 Thomas AvenueTuckerton, NJ 08087

Built 1980

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block84
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1546
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,546
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
38%
Improvement Value:$111,700
62%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,444+4.3%
2024$5,218+5.9%
2023$4,925+1.3%
2022$4,860+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,546DeedBook 17757, Page 1152Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$201,800
DeedBook 14972, Page 584

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10705, Page 265

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10556, Page 1814

Property Built

Built

Year Built: 1980