Skip to content

15 Starboard WayWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block120
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage837
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
47%
Improvement Value:$110,600
53%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,148+12.7%
2024$2,792+8.7%
2023$2,569+1.3%
2022$2,535+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 15365, Page 105

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14000, Page 1778

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5309, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1952