Skip to content

136 Stafford AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block235
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,120
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
41%
Improvement Value:$84,000
59%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,286-6.2%
2024$3,502+5.9%
2023$3,307-0.1%
2022$3,311+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 13329, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1920