Skip to content

86 Stafford AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 7, 2021

Property Information

Block235
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage2,342
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
52%
Improvement Value:$166,400
48%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+1.0%
2024$8,449+5.9%
2023$7,978-0.1%
2022$7,989+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,342DeedBook 18635, Page 1812Recorded8/18/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4426, Page 684