Skip to content

7 Manor DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1958

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block58
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
41%
Improvement Value:$103,500
59%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,392+1.0%
2024$4,350+5.9%
2023$4,108-0.1%
2022$4,113+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,186DeedBook 18298, Page 978Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13833, Page 849

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4983, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1958