Skip to content

59 Browertown RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block188
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
52%
Improvement Value:$144,000
48%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,896+1.5%
2024$9,748+2.2%
2023$9,540+0.9%
2022$9,454+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 4433, Page 188

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook I164, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1952