Skip to content

46 Fifth St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block1015
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,237
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
27%
Improvement Value:$143,200
73%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,069+3.0%
2024$7,836+6.5%
2023$7,358+0.8%
2022$7,302+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,237DeedBook 541, Page 221

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook N162, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1930