Skip to content

106 Passaic StPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block1015
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/4APT
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$235,500
68%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,245+3.0%
2024$13,834+6.5%
2023$12,991+0.8%
2022$12,891+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

To:

DeedBook 537, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1940