Skip to content

161 Hamilton AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block4114
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
19%
Improvement Value:$275,900
81%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,051+3.0%
2024$13,646+6.5%
2023$12,814+0.8%
2022$12,715+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 611, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900