Skip to content

282 Madison StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2167
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,888
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
23%
Improvement Value:$219,600
77%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,796+3.0%
2024$11,455+6.5%
2023$10,757+0.8%
2022$10,674+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910