Skip to content

560 Mckinley St.Passaic, NJ 07055

Built 1956

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 8, 2002

Property Information

Block2191
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,611
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,000
75%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,369+3.0%
2024$12,012+6.5%
2023$11,280+0.8%
2022$11,193+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,611DeedBook 468, Page 285

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook P154, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1956