Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C101)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC101
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage988
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
48%
Improvement Value:$70,400
52%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+3.0%
2024$5,421+6.5%
2023$5,091+0.8%
2022$5,052+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2527, Page 290

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1576, Page 177

Property Sale

Sale
$195,476
DeedBook 1481, Page 139

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 1202, Page 277

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 975, Page 221

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook F148, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1979