Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C102)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 29, 2006

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC102
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage988
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
48%
Improvement Value:$70,400
52%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+3.0%
2024$5,421+6.5%
2023$5,091+0.8%
2022$5,052+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft988DeedBook 1351, Page 158

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 634, Page 85

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 374, Page 118

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook N152, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1979