Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C109)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Last Sale Price
$239,990
Last Sale Date
Nov 8, 2007

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC109
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage988
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
48%
Improvement Value:$70,400
52%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+3.0%
2024$5,421+6.5%
2023$5,091+0.8%
2022$5,052+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,990

To:

Sq Ft988DeedBook 1535, Page 23

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 955, Page 92

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 288, Page 44

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook F155, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1979