Skip to content

23 25ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Feb 4, 2019

Property Information

Block3265
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,590
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
35%
Improvement Value:$222,000
65%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,163+3.0%
2024$13,754+6.5%
2023$12,916+0.8%
2022$12,816+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft3,590DeedBook 3512, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1925