Skip to content

167 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block3267
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2BH-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,702
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$127,700
49%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+3.0%
2024$10,519+6.5%
2023$9,878+0.8%
2022$9,801+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930