Skip to content

20 Pearl StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block3281
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,256
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,500
51%
Improvement Value:$82,600
49%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,890+3.0%
2024$6,691+6.5%
2023$6,283+0.8%
2022$6,235+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 1122, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1910