Skip to content

199 Dayton Ave.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block4060
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/2 APTS/STORE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,554
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
15%
Improvement Value:$184,700
85%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,984+3.0%
2024$8,725+6.5%
2023$8,193+0.8%
2022$8,130+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,554DeedBook 4553, Page 106

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1440, Page 27

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 606, Page 235

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook D132, Page 560