Skip to content

252-256 Lexington Ave.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 1, 2014

Property Information

Block4099
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningO-R
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
61%
Improvement Value:$103,600
39%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,881+3.0%
2024$10,567+6.5%
2023$9,923+0.8%
2022$9,846+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 2475, Page 258