Skip to content

41 Belle AvePaterson, NJ 07522

Built 1903

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block103
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,373
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
19%
Improvement Value:$129,100
81%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+3.9%
2024$7,815+9.5%
2023$7,135+7.2%
2022$6,655+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,373DeedBook 4185, Page 42

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 3117, Page 247Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3005, Page 20Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook D2323, Page 28

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook D1845, Page 140

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook D1401, Page 231

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D761, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1903