Skip to content

257 N 4th StPaterson, NJ 07522

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block103
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$113,000
78%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+3.9%
2024$7,104+9.5%
2023$6,486+7.2%
2022$6,050+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4651, Page 205Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook D1059, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1891