Skip to content

37 Belle AvePaterson, NJ 07522

Built 1903

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block103
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,667
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
23%
Improvement Value:$105,200
77%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985+3.9%
2024$6,722+9.5%
2023$6,137+7.2%
2022$5,724+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,667DeedBook 4532, Page 93

Property Sale

Sale
$49,940
DeedBook D670, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1903