Skip to content

54 Hopper StPaterson, NJ 07522

Built 1903

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
25%
Improvement Value:$98,100
75%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+3.9%
2024$6,374+9.5%
2023$5,819+7.2%
2022$5,428+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,507DeedBook 2732, Page 191

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 2441, Page 294Recorded3/11/2014

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 2385, Page 293Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2385, Page 288Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook D1118, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1903