Skip to content

64 Hopper StPaterson, NJ 07522

Built 1913

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block103
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,337
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
20%
Improvement Value:$127,700
80%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+3.9%
2024$7,825+9.5%
2023$7,144+7.2%
2022$6,663+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,337DeedBook 1766, Page 213

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook D1329, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1913