Skip to content

66-68 Hopper StPaterson, NJ 07522

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block103
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
16%
Improvement Value:$237,600
84%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,337+3.9%
2024$13,797+9.5%
2023$12,595+7.2%
2022$11,748+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 3300, Page 158Recorded5/2/2018

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

DeedBook 2621, Page 130Recorded5/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1903