Skip to content

204 Wayne AvePaterson, NJ 07522

Built 1945

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 24, 2013

Property Information

Block905
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,651
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,300
20%
Improvement Value:$178,400
80%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,398+3.9%
2024$10,968+9.5%
2023$10,013+7.2%
2022$9,339+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,651DeedBook 2317, Page 90

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook D776, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1945