Skip to content

18-20 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block1309
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
34%
Improvement Value:$116,900
66%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+3.9%
2024$8,683+9.5%
2023$7,927+7.2%
2022$7,394+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 2992, Page 214

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook D1208, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1940