Skip to content

71-73 Park Ave(Block 4318 Lot 18)Paterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block4318
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B O2B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage9,171
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
8%
Improvement Value:$920,100
92%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,121+118.5%
2024$27,521+9.5%
2023$25,124+7.2%
2022$23,434+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook D2306, Page 190

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook D2092, Page 254

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook A129, Page 535