Skip to content

87 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block905
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
33%
Improvement Value:$80,100
67%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,114+3.9%
2024$5,884+9.5%
2023$5,371+7.2%
2022$5,010+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 3049, Page 71Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 2742, Page 212Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook D2006, Page 289

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook D1355, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1940