Skip to content

377 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block905
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
27%
Improvement Value:$199,300
73%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,639+3.9%
2024$16,974-10.0%
2023$18,853+7.2%
2022$17,585+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 2531, Page 291

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook Y163, Page 81