Skip to content

24 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 19, 2004

Property Information

Block918
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
24%
Improvement Value:$142,900
76%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+3.9%
2024$9,183+9.5%
2023$8,384+7.2%
2022$7,820+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,567DeedBook 786, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1940