Skip to content

17 Minnisink RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block105
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,260
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,900
47%
Improvement Value:$79,900
53%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,967+4.0%
2024$8,623+1.2%
2023$8,517+0.4%
2022$8,479+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$348,500

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 3325, Page 66Recorded6/7/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 518, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1950