Skip to content

8 Patton CourtWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block1109
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,572
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,600
43%
Improvement Value:$160,700
57%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,845+4.0%
2024$16,199+1.2%
2023$16,001+0.4%
2022$15,930+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 4125, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1988