Skip to content

3 De HartWayne, NJ 07470

Built 2015

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block1410
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,929
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
30%
Improvement Value:$255,900
70%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,887+4.0%
2024$21,048+4.9%
2023$20,062+0.4%
2022$19,973+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,929DeedBook 2545, Page 63

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2402, Page 175

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 2067, Page 179

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1648, Page 248

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook B 148, Page 315

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook O-113, Page 379