Skip to content

83 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 11, 2007

Property Information

Block1727
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,679
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
50%
Improvement Value:$114,600
50%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,765+4.0%
2024$13,237+1.2%
2023$13,075+0.4%
2022$13,017+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,679DeedBook 1547, Page 278

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 761, Page 238

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook N 167, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1928